10 elementów perfekcyjnej lodówki

Stało się. Oto Twoja wspaniała, zawsze sprawna chłodziarko-zamrażarka, która była z Tobą przez ostatnie kilka, a nawet kilkanaście lat, w końcu odmówiła posłuszeństwa. Trzeba znaleźć jej godną następczynię, wszak bez tego sprzętu AGD funkcjonować się nie da. Ale czy wiesz, jakie są najważniejsze elementy perfekcyjnej lodówki? Przedstawiamy poradnik, dzięki któremu w dziesięciu punktach dowiesz się, na co zwrócić uwagę przed zakupem sprzętu idealnego, który będzie pełnił chłodzącą wartę przez kolejnych kilkanaście lat.

1. Pojemność lodówki

Optymalny dobór pojemności to jeden z kluczowych elementów zakupu, wszak schładzanie samego powietrza nie jest nikomu potrzebne i generuje tylko niepotrzebne koszty. Przyjmuje się, że na jedną osobę powinno przypadać około sto dwadzieścia litrów pojemności, a na każdą następną dodatkowe trzydzieści litrów. Jeśli więc mieszkamy sami i w chłodziarce z reguły przechowujemy tylko podstawowe produkty, nie ma sensu inwestować w mało ekonomiczny sprzęt o zbyt dużej pojemności.

2. Odpowiednie gabaryty

Warto dobrać sprzęt także pod względem g. Lodówka nie powinna stać zbyt blisko źródeł ciepła, jak kaloryfer i kuchenka. Odpowiednią przestrzeń należy również dać agregatowi. Warto więc dobrać sprzęt dopasowany do pomieszczenia, w którym ma stać. Dobrze ustawiony, będzie pobierać mniej prądu, a tym samym generować niższe koszty. Kluczowa w wielu przypadkach może się też okazać opcja przełożenia drzwi – jej brak potrafi mocno skomplikować użytkowanie.

3. Klasy energetyczne lodówek

Jeśli mowa o oszczędnościach, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na klasę energetyczną. Skala zaczyna się już od G (najwyższe zużycie energii), a kończy na A+++. Wybór odpowiednio wysokiej klasy potrafi przełożyć się na zaoszczędzenie około dwustu złotych rocznie w opłatach za prąd, a to już suma nie do pogardzenia.

4. Wygoda użytkowania

Lodówka, wbrew pozorom, musi być też wygodna. Rozłożenie poszczególnych elementów w jej wnętrzu może wpływać na komfort korzystania z chłodziarki na co dzień. I tak zamrażalnik umieszczony na dole jest mniej wymagający w użytkowaniu, bo nie trzeba nadwyrężać kręgosłupa przy częstym schylaniu się po regularnie wykorzystywane produkty z lodówki. Przestronne szuflady na warzywa i owoce to z kolei idealny wybór dla osób celujących w zdrowe odżywianie się. Praktycznym rozwiązaniem jest również wydzielona półeczka na butelki, dzięki której zaoszczędzimy miejsce na półkach, a także regulowane balkoniki na drzwiach. Podświetlenie i przejrzystość lodówki mogą wydawać się mało istotne, ale to tylko pozory. W rzeczywistości wpływają one na komfort użytkowania sprzętu, a także na wysokość rachunków. Podświetlenie LED lub diodowe obniży zużycie energii i koszty. Z kolei przezroczyste półki, najlepiej ze szkła hartowanego, posłużą nam na dłużej i pozwolą lepiej rozchodzić się światłu i tym samym wygodniej korzystać z chłodziarki.

Zobacz też: Historię biznesu lodowego i powstania lodówki

5. System No Frost

System No Frost to ważny punkt na liście obowiązkowych elementów doskonałej lodówki. Zapobiega on osadzaniu się szronu i lodu na  ściankach, a dodatkowo odpowiada za cyrkulację powietrza, co zmniejsza wilgoć i utrzymuje stałą temperaturę. To z kolei przedłuża świeżość przechowywanych produktów. Warto również sprawdzić, czy wybrana chłodziarko-zamrażarka jest w stanie zaalarmować nas o niedomkniętych drzwiach.Refrigerators

6. Liczba agregatów i termostatów

Dwa agregaty mogą wydawać się zbędnym luksusem, ale w rzeczywistości niosą wymierne korzyści. To przede wszystkim dodatkowe zabezpieczenie na wypadek awarii. Gdy zepsuciu ulegnie jedna ze sprężarek, druga pozwoli utrzymać pracę połowy urządzenia, dając nam czas na reakcję. W przypadku dwóch agregatów w lodówce występują też dwa termostaty, pozwalające osobno regulować temperaturę dla chłodziarki i zamrażalnika. Dla planujących dodatkowe oszczędności, drugi agregat to też bardzo przydatna opcja wyłączenia np. zamrażalnika w okresach, gdy nie jest on wykorzystywany.

7. Przydatne funkcje lodówki

Utrzymywanie świeżości i schładzanie produktów spożywczych – to wcale nie muszą być jedyne funkcje lodówki. Nowoczesne chłodziarki mogą służyć też choćby jako podajniki zimnej lub gorącej wody bądź lodu. Część z nich ma opcję błyskawicznego zmrażania umieszczonych w wybranym miejscu napojów, inne z kolei pozwalają użytkownikowi ustalać konkretne temperatury dla poszczególnych części chłodziarki. Dla wielu osób istotna będzie na pewno funkcja rozmrażania. W dawnych czasach proces ten trwał długo i wiązał się z koniecznością poświęcania własnego czasu i uwagi. Dzisiaj może być niemal bezproblemow, o ile oczywiście wybierzemy odpowiednią chłodziarkę.

8. Czysta = lepsza

Sprzątanie niewielu osobom sprawia przyjemność, ale o higienę dbać trzeba. Warto wybrać więc lodówkę, której utrzymanie w czystości nastręcza najmniej kłopotów. Zwrócić uwagę na liczbę elementów wewnątrz, ich kształt, a także materiał wykonania. Pewne decyzje zaoszczędzą nam później dużo czasu, na przykład, gdy postawimy na przezroczyste szklane półki, a nie kratki. Niektóre nowoczesne lodówki wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenia, chroniące m.in. przed zabrudzeniem całego sprzętu rozlanym wewnątrz płynem. Warto zastanowić się, czy nie przydadzą się nam one w codziennym użytkowaniu.

9. Niska głośność chłodziarki

Lodówka ma być cichym mieszkańcem naszego domu. W dobie coraz popularniejszych aneksów kuchennych i niewielkich mieszkań z sypialniami blisko kuchni, zbyt głośny sprzęt może oznaczać nieprzespane noce i niepotrzebne nerwy. Warto więc zadbać, aby poziom hałasu generowanego przez wybraną lodówkę nie wynosił więcej niż 40 dB. Już taka wartość będzie uciążliwa.

10. Lodówka w smartdomu

Internet Rzeczy. Coraz więcej elementów naszego domu zyskuje sztuczną inteligencję i połączenie do sieci. Budując swój wymarzony, komfortowy, dający się łatwo kontrolować dom, warto rozważyć więc inwestycję w odpowiednio nowoczesną lodówkę. To pozwoli nam uniknąć konieczności ponownego szukania chłodziarki zbyt szybko, gdy zechcemy stworzyć kompletny smartdom, w którym poszczególne elementy kuchni kontrolujemy za pomocą telefonu.

Uzbrojeni w taką wiedzę, na pewno dużo łatwiej uporamy się z trudem wyboru właściwej lodówki. Elementów do rozważenia jest więcej, bo dla jednych istotna może być kostkarka, a dla innych zewnętrzny panel sterujący. Ta podstawowa dziesiątka na pewno jednak stanowi doskonały punkt wyjścia do poszukiwań. Warto przez wyruszeniem do sklepu spisać sobie swoje oczekiwania i przeprowadzić własną weryfikację modeli i producentów. Chcemy przecież znaleźć sprzęt idealny, który będzie nam dobrze służył przez lata.

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.