CES 2018 – najciekawsze nowinki technologiczne #1

Kolejna edycja targów Consumer Electronic Show zakończona. Zgodnie z oczekiwaniami, producenci z całego świata zaprezentowali w Las Vegas szereg ciekawych projektów, które już wkrótce mogą odmienić nasze życie. Oto pierwsza część listy najciekawszych nowinek technologicznych zaprezentowanych w Stanach Zjednoczonych.

Nowy wymiar rozrywki

Wystarczy cofnąć się pamięcią do najnowszych rynkowych premier w segmencie telewizorów i monitorów choćby sprzed dekady, by dostrzec, jak dynamicznie rozwijają się te urządzenia. CES 2018 pokazał, w jakim kierunku może postępować ich dalsza ewolucja. LG przywiozło do Las Vegas pobudzający wyobraźnię projekt telewizora zwijanego w rulon. Chowający się w niewielkim prostokącie 65-calowy, elastyczny panel OLED o rozdzielczości UHD może nie tylko wysuwać się do pełnych rozmiarów, ale też dopasowywać do filmowego formatu 21:9 czy też pełnić rolę niewielkiego wyświetlacza, na którym prezentowane są interesujące użytkownika informacje. Konsumentów może przyciągać jego wszechstronność, ale też wysoka jakość obrazu czy minimalistyczny design.

W nieco innym kierunku poszedł Samsung ze swoim The Wall. Koreański producent postawił na technologię MicoLED, która ma stanowić realną alternatywę dla OLED. Wykonane w niej ekrany posiadają wiele maleńkich diod, które emitują samodzielnie światło określonego koloru. Tym samym możliwe jest bardzo dobre odwzorowanie kolorów, uzyskanie odpowiednio głębokiej czerni i wysokiej jasności, przy jednoczesnym stosunkowo niewielkim zużyciu energii i zachowaniu szerokiego kąta widzenia. W USA możliwości technologii demonstrował 146-calowy The Wall, pozbawiony ramki telewizor 4K zbudowany z modułów. Jak obiecują i chwalą się twórcy, konsumenci będą mogli sami za pomocą modułów dobrać odpowiedni rozmiar telewizora do swoich potrzeb, a w razie potrzeby łatwo go zwiększyć, dokupując kolejne. Przełom? Wiele redakcji odwiedzający targi tak stwierdziło.Samsung The Wall

Na tle dwóch wyżej opisanych projektów, propozycje dla graczy mogą robić nieco mniejsze pierwsze wrażenie. Sektor gamingowy też jednak doczekał się kilku ciekawych prezentacji. Jedną z nich był bez wątpienia monitor NVIDII o nazwie BFGD. Potężny sprzęt, tak pod względem rozmiarów, jak i możliwości. 65-calowy monitor 120Hz, o rozdzielczości 4K UHD i wspierający takie rozwiązania, jak eliminujące tearing i stuttering G-Sync, ma stanowić źródło nowych doświadczeń dla fanów wirtualnej rozrywki. W urządzeniu zastosowano zapewniający wysokiej jakości obraz panel VA LCD i nie zapomniano o coraz popularniejszym HDR. Co ciekawe, producent wbudował w BFGD NVIDIA Shield, a więc mające ogromne możliwości urządzenie do strumieniowania multimediów. Umożliwia ono m.in. granie w gry w chmurze.

Wrażenie na odwiedzających zrobił też przywieziony przez Razer Project Linda, a więc notebook przyszłości, stanowiący hybrydę laptopa ze smartfonem. Założeniem tej propozycji jest wykorzystanie smartfona Razer Phone i notebooka, by połączyć ich atuty i poszerzyć możliwości. Użytkownik może w dowolnym momencie wpiąć swój telefon w miejsce panelu dotykowego laptopa, by np. wygodniej przygotować prezentacje lub napisać dłuższy artykuł. Dzięki temu zyskuje też w razie potrzeby drugi ekranik, a i może naładować baterię urządzenia mobilnego. Wśród prezentowanych nowych możliwości, które zapewnia Project Linda, dla gamerów ciekawe może być choćby wykorzystanie peryferiów takich jak mysz, do zabawy w grach wydanych na system Android. Laptop może też, dzięki dużej przestrzeni dyskowej, pełnić rolę dodatkowej pamięci dla zapisywanych w telefonie programów, filmów, zdjęć czy backupów systemu.

Podróże już nigdy nie będą takie same

CES 2018 przyniosło wiele ciekawych innowacji, które mogą rozpalać wyobraźnię podróżników. Dla wszystkich zmotoryzowanych, którzy lubią zwiedzać świat, ale też spędzają dużo czasu za kierownicą samochodu, interesującym projektem może wydawać się Raven. To niewielkich rozmiarów urządzenie przypomina trochę przystawki smart do telewizorów, znacznie rozwijając możliwości samochodów, które nie zostały wyposażone w nowoczesne i wszechstronne komputery pokładowe. Raven wielkością przypomina lusterko wsteczne. Po zainstalowaniu pełni rolę kamery, która nagrywa wydarzenia na drodze, obserwując je w zakresie 140 stopni, nawigacji GPS, sensora analizującego zachowanie samochodu, hot-spota Wi-Fi czy systemu zabezpieczającego auto. A to tylko kilka początkowych funkcjonalności – kolejne mają być dodawane szybko i sprawnie, dzięki bazowaniu na popularnym systemie Android.

Intrygująco wygląda też nowoczesna walizka podróżna, która może znacznie ułatwić życie osobom często latającym samolotami. ForwardX CX-1 wykorzystuje zamontowaną kamerę, by namierzyć użytkownika, a następnie śledzić go, poruszając się automatycznie z prędkością maksymalną 11 kilometrów na godzinę. W przypadku, gdy zgubi właściciela z pola widzenia, wykorzysta noszoną przez człowieka opaskę, by ustalić jego położenie i dotrzeć w określone miejsce. Opaska pełni również rolę zabezpieczenia – natychmiast wysyła sygnał, jeśli czujniki wykryją, że walizka została przywłaszczona przez kogoś obcego.

Niezbędny w licznych podróżach może okazać się również Travis the Translator. To niewielkich rozmiarów urządzenie, które z wyglądu przypomina smartfona, pełni rolę automatycznego tłumacza. Wykorzystując sztuczną inteligencję i połączenie internetowe, bardzo dobrze radzi sobie z tłumaczeniem rozmowy prowadzonej w dwóch różnych językach. Prezentowany w Stanach Zjednoczonych prototyp był w stanie przetłumaczyć osiemdziesiąt języków z angielskiego i na angielski. Jak sprawdzili dziennikarze obecni w Las Vegas, z rozmaitymi wyzwaniami radzi sobie bardzo dobrze. Być może więc już wkrótce podróżowanie po świecie stanie się łatwiejsze niż kiedykolwiek.

CES 2018 przyniósł wiele ciekawych projektów związanych z gamingiem, sektorem RTV czy akcesoriami smart. Producenci zaprezentowali też wiele innych urządzeń i akcesoriów wartych uwagi, a powiązanych m.in. ze zdrowiem. Co jeszcze zwracało uwagę na tegorocznej edycji targów? O tym już jutro w drugim odcinku naszego przeglądu.

ABC_blg_2Jeśli doceniacie współpracę biznesową z ABC Data, zagłosujcie na nas w plebiscycie EMEA Channel Academy na „Dystrybutora roku Europy Środkowo-Wschodniej”. Choć konkurencja jest bardzo silna, z Wami zwyciężyć!

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.