Przed CES 2018: Co podziwialiśmy dekadę temu?

Już niedługo kolejna edycja jednych z największych na świecie targów elektroniki oraz nowych technologii – CES w Las Vegas. Odbywające się od ponad czterdziestu lat wydarzenie rokrocznie przynosi premiery ciekawych projektów i prezentacje niezwykłych prototypów od czołowych producentów świata i mniejszych wizjonerów. Czekając na tegoroczną imprezę, postanowiliśmy sprawdzić, co zaprezentowano na organizowanej w Stanach Zjednoczonych imprezie dokładnie dziesięć lat temu. To doskonała okazja, by przekonać się, jak dynamiczny jest rozwój technologiczny.

Dekada to ledwie maleńki wycinek historii naszej cywilizacji, a jednocześnie bardzo długi czas, jeśli wziąć pod uwagę technologię. Urządzenia i akcesoria, które zdumiewały dziesięć lat temu, dzisiaj są naszą codziennością, a niekiedy już nawet tylko wspomnieniem. Co wzbudzało największe zainteresowanie osób odwiedzających CES 2008? Oto nasza subiektywna lista najciekawszych prezentacji tamtej wystawy.

150-calowy telewizor

Plazmowe monstrum słynnego japońskiego koncernu nie tylko powalało rozmiarami, ale też rozdzielczością ekranu. Obraz w 4K to była wówczas śpiewka przyszłości i cel do osiągnięcia na kolejne lata. Dzisiaj? Wielu użytkowników ma telewizory 4K w swoich domach, a coraz częściej w mediach pojawiają się wzmianki o 8K.

31-calowy OLED

Odwiedzający targi w 2008 roku mogli zachwycić się bardzo cienkimi, świetnie odwzorowującymi kolory telewizorami wykorzystującymi technologię OLED. Wrażenie robił zwłaszcza model pokazany przez Samsunga, który przywiózł do Las Vegas 31-calowy egzemplarz, oferujący wówczas niespotykaną przy prototypowych modelach OLED rozdzielczość 1080p. Dzisiaj – dla porównania – w sprzedaży są chociażby modele 65-calowe, wyświetlające obraz w 3840×2160.Beautiful woman listening to music

Słuchawkogłośniki BoomPhones

Dla odmiany projekt, który też obecnie potrafiłby wzbudzić zainteresowanie osób wizytujących na targach. Urządzenie niewielkiej firmy z Los Angeles mogło pełnić zarówno rolę słuchawek, w których w samotności można delektować się ulubionymi utworami, jak i głośników, przy których bawić się może większa grupa ludzi. Nawet dzisiaj taki koncept zdaje się idealnie wpisywać w cieszącą się uznaniem konsumentów wszechstronność i uniwersalność.

Gramofon z USB

Nie tak dawno opisaliśmy atuty nowoczesnego gramofonu w naszym materiale przedsylwestrowym. W 2008 roku w Las Vegas takie pozwalające przenosić piosenki z płyt do formatu cyfrowego urządzenie było rewelacją i czymś zaskakującym. Dzisiaj każdy z nas może je mieć u siebie.

Bezprzewodowa mini kamera

Obecnie dostępne na rynku urządzenia do monitoringu oferują ogromne możliwości użytkownikom, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo swojej firmy czy domu. Jak było dziesięć lat temu? Odpowiedź przynosi zaprezentowany przez genieSys podczas CES 2008 prototyp bezprzewodowej mini kamery, która nagrywała obiektywem o rozdzielczości 1,3 megapiksela i potrafiła przesłać obraz bluetooth 2.0 na odległość stu metrów. Bateria pozwalała jej funkcjonować przez całe półtorej godziny.

Torba na laptopa z wbudowaną baterią słoneczną

Kolejny projekt, który w 2008 roku zaskakiwał, a dzisiaj byłby jedną z wielu odpowiedzi na aktualne potrzeby konsumentów. W dobie wszechobecnych urządzeń mobilnych i rosnącej popularności alternatywnych źródeł energii wszelkie powerbanki i ładowarki solarne są często wykorzystywane przez użytkowników. Lata temu sytuacja wyglądała inaczej, więc taka torba na laptopa z wbudowaną baterią słoneczną była innowacyjna i wyznaczająca trendy.

„Podwójny” monitor

Już w 2008 roku producenci dostrzegali rosnące potrzeby pracowników różnych branż, dla których jeden monitor to było zdecydowanie za mało. Samsung SyncMaster 2263DX Dual Display Monitor stanowił ciekawą propozycję dla firm, które nie mogły sobie pozwolić na stworzenie stanowisk pracy z dwoma monitorami, a które jednocześnie chciałyby ułatwić realizację zadań zatrudnionym osobom. Ten 22-calowy monitor miał dodany mały 7-calowy monitor, który można umieścić w dowolnym miejscu, np. przymocować do jednej z krawędzi monitora. W ten sposób użytkownik mógł zyskać dodatkowy ekran i mieć np. nieustanny podgląd klienta pocztowego czy komunikatora, bez potrzeby zajmowania przestrzeni na głównym ekranie.

Dron wyposażony w sensory

Drony szybko podbiły serca konsumentów na całym świecie. Są wykorzystywane nie tylko w celach hobbystycznych, ale też komercyjnych w coraz większej liczbie branż. Umożliwiają to ich szerokie możliwości. W 2008 roku tymczasem rewolucyjny był Wowwee Flytech BladeStar, a więc latający bezzałogowy statek powietrzny wyposażony w sensory, dzięki którym mógł omijać przeszkody i unikać kolizji ze ścianami. To była potrzebna nowinka, ułatwiająca zabawę z dronami początkującym.

Nawigacja, który wspiera kierowcę przydatnymi informacjami

Kolejny przykład nowinki z 2008 roku, która szybko zadomowiła się w życiu milionów ludzi na całym świecie. Magellan Maestro Elite 5340+GPRS to nawigacja, która wyszukuje pobliskie restauracje, hotele, stacje benzynowe i inne, bazując na danych z Google’a. Użytkownik może też wysłać cel podróży do niej wcześniej mailem z domowego komputera. Takie „ogromne” możliwości dzisiaj dają chociażby towarzyszące nam na co dzień smartfony.

Ultracienki telewizor

Na koniec jeszcze ówczesne osiągnięcie w kierunku tworzenia ultracienkich telewizorów. Hitachi TV pokazał w 2008 roku w Las Vegas telewizory o grubości nie przekraczającej półtora cala (około 3,8 cm), a w prototypowej wersji nawet 0,75 cala (1,9cm). W ciągu kolejnej dekady producenci zdołali zmniejszyć grubość urządzeń do kilku milimetrów. A wszystko to na naszych oczach.

Czym zostaniemy zaskoczeni w tym roku? Przegląd nowinek z CES 2018 przeczytacie na ABC Data News zaraz po zakończeniu wystawy w Las Vegas.

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.