Czekolada z… drukarki

Poszukiwanie granic możliwości drukarek 3D nadal trwa. Technologia z każdym miesiącem znajduje nowe zastosowania i dzisiaj równie dobrze sprawdza się w tworzeniu zapasowych części czy elementów konstrukcyjnych pojazdów i maszyn, jak i służy medycynie, pomagając w tworzeniu protez i sztucznych mięśni. Nawet dzisiaj, w Dniu Czekolady, możemy nasz felieton poświecić drukowi 3D.

Branża cukiernicza jest stosunkowo rzadko wymieniana w gronie tych, które mogą przejść rewolucję pod wpływem technologii przyrostowych. Początkowo drukowanie własnych czekoladek było traktowane bardziej jako ciekawostka, ale wraz z rozwojem możliwości druku 3D zaczęło nabierać bardziej realnych kształtów. Obecnie coraz więcej osób i organizacji dostrzega potencjał tworzenia własnych słodyczy, czy to w celach marketingowych lub artystycznych, czy na własny użytek. Producenci urządzeń zdolnych do czekoladowych wydruków przekonują, że dzięki nim cukiernicy i producenci słodyczy mogą powiększyć swoje portfolio i dotrzeć do większej liczby konsumentów. W przedstawianych projektach druk 3D wykorzystywany jest, wraz z odpowiednio zaprojektowanymi robotami, do m.in. tworzenia efektownych i dokładnych dekoracji na przygotowanych wcześniej przez cukierników tortach i ciastach. Inne przykłady udowadniają, że inwestycje w technologie mogą pozwolić producentom słodyczy uwolnić się od ograniczeń związanych z tradycyjnymi metodami wyrobu czekoladek, które nakładają na nich m.in. kształty foremek.

Optymistyczne prognozy nie mogą dziwić, bo materiały promocyjne i przykładowe wytwory wyglądają nad wyraz apetycznie.

Czekolada to jeden z ciekawszych i bardziej oryginalnych składników, z których mogą być tworzone projekty na drukarkach 3D. Obecnie użytkownicy mają do dyspozycji szeroką gamę filamentów – materiałów pozwalających wytwarzać nawet najbardziej oryginalne przedmioty. Zauważamy to sami, obserwując ciągle rozrastające się portfolio filamentów w ofercie ABC Data. Jednym z wiodących dostawców jest polski producent Spectrum, który zajmuje się materiałami eksploatacyjnymi do drukarek 3D od trzech lat. Nasi Klienci mogą wybierać spośród wielu rodzajów filamentów, dopasowanych do aktualnych potrzeb i planów. W portfolio mamy choćby kilkanaście kolorów materiału PLA, jednego z najczęściej stosowanych ze względu na łatwość druku i trwałość, nieco bardziej elastyczny ABS, biodegradowalne tworzywo przystosowane do kontaktu z żywnością HIPS czy mający cechy gumy Rubber – wylicza Adam Suchenek, Product Manager odpowiedzialny w ABC Data za rozwój oferty związanej z drukiem przestrzennym.

Kliknij i sprawdź szeroką ofertę filamentów Spectrum!

Rynek drukarek 3D rozrasta się dynamicznie i sprawia, że z atutów technologii w równym stopniu mogą korzystać wielkie korporacje i fabryki, co małe i średnie przedsiębiorstwa oraz indywidualni użytkownicy. Druk 3D sprawdza się w pracowniach architektonicznych, szkołach, zakładach produkcyjnych, ale też pozwala rozwijać się domorosłym projektantom i inżynierom. Korzystając z przepastnych zasobów internetu łatwo dzisiaj znaleźć interesujący koncept wydruku. Później zostaje już tylko dobrać odpowiedni filament i można zacząć pracę nad przydatnym narzędziem do kuchni, ozdobną figurką, zabawką czy nawet wspomnianą na początku czekoladową przekąską. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.