Dlaczego warto przenieść dane do chmury?

Pojęcie „cloud computing” jest coraz częściej spotykane poza branżą IT. Z badań przeprowadzonych przez Gartnera wynika, że już teraz 86% firm na świecie korzysta z więcej niż jednej usługi w chmurze obliczeniowej, a nawet 35% wszystkich danych (również prywatnych) zostało przeniesionych do chmury.

Czym właściwie jest chmura obliczeniowa? To model przetwarzania danych oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez usługodawcę, którym może być wewnętrzny dział firmy lub zewnętrzna organizacja. Dla konsumenta oznacza to po prostu eliminację konieczności zakupu licencji, instalowania i administracji oprogramowaniem oraz zaawansowanej infrastruktury sprzętowej. A jak wygląda to w praktyce?

W dużym uproszczeniu chmura pozwala m.in. tworzyć, edytować i przechowywać pliki, nawet jeśli użytkownik nie posiada na swoich urządzeniach odpowiedniego oprogramowania (np. arkusza kalkulacyjnego, procesora tekstu albo przeglądarki graficznej). Można jej także używać do tworzenia kopii zapasowych ważnych danych oraz w wielu innych celach. Jakie inne korzyści daje korzystanie z chmury obliczeniowej?

Cloud computing

Szczególnie istotne jest zwiększenie bezpieczeństwa przechowywania danych. Przezorny zawsze ubezpieczony! Skradziono ci komputer albo zapomniałeś kabla od laptopa? Możesz od razu wrócić do pracy, jeżeli wcześniej przeniosłeś dane do chmury. Szybko uzyskasz do nich dostęp z innego komputera lub z urządzenia mobilnego i możesz kontynuować działania od tego samego miejsca, gdzie ukończyłeś je poprzednio.

Chmura pozwala także na redukcję kosztów. Kupno i utrzymanie serwerów stanowią niemały wydatek, a należy jeszcze wspomnieć o ich awaryjności, która okresowo uniemożliwia pracę i przynosi oczywiste straty. Dzięki skalowalnym rozwiązaniom chmurowym konsument może korzystać jedynie z potrzebnych mu przestrzeni serwerowych i płaci tylko za wykorzystane zasoby.

Kolejnym ważnym atutem jest niezawodność. Jeżeli zdecydujesz się na usługi chmurowe, nie będziesz musiał martwić się o awarie swoich serwerów, przeciążenia i inne nieprzewidywalne czynniki. To dostawca usługi zadba o gwarancję stabilności i jest zobowiązany szybko rozwiązać ewentualne problemy, a te naprawdę należą do rzadkości.

Cloud computing pomaga też zwiększyć elastyczność wykorzystywania zasobów. Prowadzisz biznes sezonowy? W określonych porach roku (np. przed świętami) wzrasta twoje zapotrzebowanie? Przy rozwiązaniach chmurowych do dyspozycji otrzymasz nieograniczoną przestrzeń, a zapłacisz jedynie za wykorzystane zasoby, zachowując przy tym optymalną wydajność usług.

Nieprzypadkowo cloud computing jest wskazywany jako jeden z najważniejszych obszarów rozwoju IT. Według raportu Gartnera te przedsiębiorstwa, które do 2020 roku nie będą korzystać z chmury obliczeniowej, będzie można porównać do organizacji, które w ogóle nie korzystają z Internetu. Migrację do chmury zaleca się szczególnie tym firmom, których systemy oraz aplikacje narażone są na zmienne obciążenie, ale z czasem korzystanie z rozwiązań chmurowych stanie się standardem dla wszystkich przedsiębiorstw i instytucji.

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.