Dron może uratować ci życie

O tym, że drony są szybkie, mobilne i mają ogromne możliwości nie trzeba nikogo przekonywać. Ich potencjał dostrzegają nie tylko klienci indywidualni, ale też przedsiębiorstwa na całym świecie, które wykorzystują latające bezzałogowce w codziennym biznesie. Jak pokazują najnowsze badania szwedzkich naukowców, drony mogą również… ratować nasze życie.

Pochodzący ze Skandynawii uczeni przeprowadzili ciekawy eksperyment, w ramach którego w wyścigu do pacjenta z zawałem serca zmierzyli się dron ratunkowy oraz ambulans. Niewielki latający pojazd, startując z budynku straży pożarnej, z łatwością pokonał konkurenta, docierając do kolejnych osiemnastu celów średnio szybciej o siedemnaście minut. Potrzebował więc zaledwie trzystu sekund, by dostarczyć defibrylator na miejsce i umożliwić podjęcie działań ratujących życie osobom postronnym.

dronVSambulance

Być może niedługo taka forma ratowania życia stanie się codziennością. Od kilku lat trwają już prace nad stworzeniem wyspecjalizowanych dronów, które wyposażone w odpowiedni sprzęt, będą reagować na telefony alarmowe. Następnie za pomocą nawigacji GPS będą błyskawicznie ruszać we wskazane miejsce. Ich możliwości nie ograniczają się jednak tylko do dostarczenia na miejsce defibrylatora w rekordowo krótkim czasie. Mogą one również pełnić funkcję kontaktu z wyspecjalizowanym ratownikiem, który za pomocą zamontowanej kamery i funkcji streamowania wideo, będzie w stanie wesprzeć obecnych na miejscu w udzielaniu pomocy, np. dzieląc się niezbędnymi wskazówkami.

Jak istotne są takie projekty, pokazują dane Światowej Organizacji Zdrowia. Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zgonów na świecie niezmiennie od piętnastu lat. W samym tylko 2015 roku w ten sposób zmarło piętnaście milionów osób. W Polsce, jak wynika z informacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny, rokrocznie w taki sposób życie traci około 175 tysięcy osób. Wprowadzenie do użytku dronów może pomóc znacznie zmniejszyć te liczby. Błyskawiczne dotarcie do potrzebującego potrafi bowiem zwiększyć jego szanse przeżycia nawet dziesięciokrotnie. Dron fotka

Bezzałogowe statki powietrzne mają szerokie możliwości, co sprawia, że coraz częściej spotykamy je w swoim życiu. Opisany przykład doskonale potwierdza ich ogromną uniwersalność i pokazuje, dlaczego w 2025 roku możemy spodziewać się w samej tylko Europie dwustu tysięcy profesjonalnych dronów, jak podaje ośrodek The Single European Sky ATM Research (SESAR) – mówi Arkadiusz Witak, Product Manager w ABC Data  – W ofercie ABC Data dostępny jest szeroki wybór modeli dedykowanych różnym grupom odbiorców. Pojazdów do użytku hobbystycznego, jak i zastosowań komercyjnych. Tych ostatnich nie brakuje, wszak drony sprawdzają się w coraz większej liczbie branż, np. rolnictwie, reklamie, turystyce czy usługach związanych z monitoringiem – dodaje specjalista.

Zachęcamy do odwiedzania serwisu Interlink oraz kontaktu z Opiekunem handlowym, by dowiedzieć się więcej o aktualnych promocjach i nowościach w ofercie ABC Data.

Źródła:
http://www.jwatch.org/na44371/2017/06/13/drones-deliver-aeds-faster-ambulances-swedish-experiment
http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs310/en/
http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/ludnosc/statystyka-zgonow-i-umieralnosci-z-powodu-chorob-ukladu-krazenia,22,1.html

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.