Dynamiczny rozwój rynku dronów

Według raportu PwC na świecie działa ponad 200 producentów dronów, a cały globalny rynek może być już warty prawie 130 miliardów dolarów. Szerokie możliwości komercyjnego, jak i czysto hobbystycznego wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych przyczyniły się do ich olbrzymiego sukcesu i dynamicznego rozwoju całego segmentu.

Komercyjny potencjał dronów dostrzega coraz większa liczba branż. W 2016 roku wiele firm z sektora logistycznego, e-commerce czy usługowego testowało ich możliwości w pilotażowych projektach, odkrywając wymierne korzyści. Przykłady praktycznych zastosowań można mnożyć. Nowoczesne maszyny posiadają możliwość podglądu na żywo, co pozwala wykorzystywać je do obserwacji chronionej posesji i patrolowania terenów uprawnych oraz leśnych. Władze miast stosują je do monitorowania placów budowy, a także kluczowych połączeń komunikacyjnych. W rolnictwie umożliwią one tworzenie map nawożenia i ułatwiają szacowanie poniesionych szkód. Bezzałogowe statki powietrzne stosowane są w przemyśle filmowym oraz przez agencje reklamowe przy tworzeniu spotów. Z ich atutów korzystają również media, przygotowując relacje z ważnych wydarzeń. Wiele firm usługowych za ich pomocą poszerza swoje oferty. Tak jest chociażby w przypadku firm zajmujących się realizacją niepowtarzalnych pamiątek z uroczystości rodzinnych, np. wesel.Quadrocopter on the beach

Niższa cena i większa dostępność sprawiają też, że częściej są one wybierane przez pasjonatów jako np. zaawansowane technologicznie zabawki. Do zakupu przekonują konsumentów montowane w nowych modelach kamery 4K oraz sensory umożliwiające im samodzielny lot, śledzenie celu czy obserwowanie otoczenia z wykorzystaniem kamery na podczerwień. Do tego wpisują się one w aktualny na świecie trend mobilności, który zmienia biznesową i konsumencką rzeczywistość. Są lżejsze, poręczniejsze i łatwiejsze do zabrania np. w daleką podróż.

Bezzałogowe statki powietrzne mają ogromne możliwości. Ich potencjalne zastosowania omówił w wywiadzie dla Rzeczpospolita TV Wiceprezes Zarządu ABC Data, Andrzej Kuźniak. Opowiedział on także o rozwoju technologicznym dronów, a także pozwoleniach potrzebnych do pilotowania ich profesjonalnych wersji. Na łamach ABC Data News również o nich pisaliśmy. Wspominaliśmy, że te do niedawna kojarzone przede wszystkim z profesjonalnymi, np. wojskowymi, zastosowaniami pojazdy dzisiaj podbijają rynek, a resellerzy powinni się nimi jak najszybciej zainteresować. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedzieliśmy w materiale Ostatni dzwonek – dryń, dryń, dron. Potencjalne zastosowania dla użytkownika indywidualnego pokazaliśmy z kolei na przykładzie dysponującego niezwykłymi funkcjonalnościami DJI Mavic, dzięki któremu każdy może poczuć się jak gwiazda filmowa. Przybliżyliśmy też latające quady bojowe z Gwiezdnych Wojen – prawdziwą gratkę dla fanów sagi. Niewielkie pojazdy to nie tylko efektowny gadżet. Za jego pomocą można rywalizować z innymi pasjonatami w laserowych bitwach powietrznych.

W przyszłości zamierzamy nadal przyglądać się rozwojowi rynku dronów i wprowadzanym przez producentów nowinkom technologicznym. Czym zaskoczą nas w 2017 roku? Dowiemy się w nadchodzących miesiącach.

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.