Inteligentny procesor – technologia SenseMi w Ryzen 7

Technologiczny wyścig na rynku procesorów trwa od lat. Producenci szukają nowych rozwiązań, dzięki którym mogliby pokonać obecne ograniczenia i przygotować jeszcze bardziej wydajne modele. Jedną z potencjalnych ścieżek rozwoju są inteligentne technologie.

Idea „myślącego komputera”, który adaptuje się do konkretnych sytuacji i wyciąga wnioski z zebranych danych jest doskonale znana w branży IT. Teraz o jej potencjale przekonać się można na przykładzie nowego procesora Ryzen 7 firmy AMD. Jednym z jego głównych atutów jest technologia SenseMI, która ma pełnić rolę sztucznej inteligencji i pomagać mu właściwie dopasowywać się do aktualnych zadań i potrzeb użytkownika.

SenseMi to zbiór inteligentnych funkcji, które mają za zadanie zarządzać wydajnością procesora w taki sposób, by zachować elastyczność pracy z programami.

Pure Power

Ten inteligentny monitoring, wykorzystujący wbudowane sensory, analizuje na bieżąco parametry procesora z dokładnością do 1mV, 1mW, 1mA i 1 stopnia Celsjusza, by zoptymalizować jego pracę. Zebrane dane wpływają nie tylko na wydajność, ale też zapotrzebowanie na energię Ryzena. Mniejszy pobór mocy oznacza, że cały układ działa ciszej i w niższej temperaturze.

Precision Boost

Ta współpracująca z Pure Power funkcja ma za zadanie dostosować taktowanie procesora, by uruchomione przez użytkownika gry i aplikacje działały odpowiednio szybko. Częstotliwość pracy jest ustalana tysiące razy na sekundę i z dokładnością do 25 MHz, by móc precyzyjnie realizować aktualne potrzeby.

Extended Frequency Range

XFR pozwala automatycznie zwiększyć częstotliwości taktowania procesora i przejść w tryb turbodoładowania, gdy układ pracuje w odpowiednio niskiej temperaturze. Użytkownicy posiadający wydajne układy chłodzenia zyskują więc dzięki temu rozwiązaniu wyższą wydajność bez konieczności ingerencji w ustawienia swojego komputera. Dodatkowo dzięki XFR możliwe jest podniesienia taktowania ponad limit określony przez Precision Boost.

Neural Net Prediction

Sztuczna inteligencja, której zadaniem jest przewidywanie przebiegu kolejnych etapów pracy wykorzystywanych przez użytkownika aplikacji. Wraz z korzystającym z precyzyjnych algorytmów systemem Smart Prefetch, który uczy się analizować zasady funkcjonowania oprogramowania, pozwala ona zwiększyć efektywność pracy procesora, a tym samym jego wydajność. Dzięki tym funkcjom operacje wykonywane przez aplikacje są zapamiętywane, a zdobyte w ten sposób dane służą następnie do skracania czasu reakcji programów i przewidywania zapotrzebowania programów na zasoby procesora.

Przykład zastosowanej w AMD Ryzen 7 technologii SenseMi pokazuje, jak uczenie maszynowe i zaawansowane algorytmy mogą wpływać na wydajność procesorów. Być może to właśnie takie inteligentne funkcje nadawać będą ton technologicznemu wyścigowi w nadchodzącej przyszłościAMD Ryzen

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.