Jak kryptowaluty wpływają na popyt na komponenty PC

W samym tylko 2016 roku, jak wynika z raportu firmy konsultingowej Jon Peddie Research, sprzedaż sprzętu komputerowego przeznaczonego dla graczy przyniosła na świecie ponad 30 miliardów dolarów przychodu. To dynamicznie rozwijający się rynek, w którym popyt kształtują jednak już nie tylko gamerzy. Jesteśmy świadkami sytuacji, gdy ceny kart graficznych, zasilaczy czy płyt głównych wzrosły znacznie na skutek działalności… górników.

Górnik wielu osobom może kojarzyć się wykwalifikowanym robotnikiem pracującym w kopalni. Warto jednak uzmysłowić sobie, że współcześnie tak nazywani są już nie tylko silni mężczyźni z kilofami, pracujący często głęboko pod powierzchnią ziemi. Górnicy to także właściciele potężnych sprzętów służących do wykopywania wirtualnej waluty.infografika_mine_05

I właśnie górnicy odpowiadają za aktualną, ciekawą sytuację na rynku komponentów PC. Dynamicznie rosnąca wartość kryptowalut – 1 Bitcoin jest w momencie pisania tego felietonu wart ponad 8600 złotych, Litecoin prawie 160 złotych, a szybko zyskujący na wartości Ethereum ponad 650 złotych – zwiększyła zainteresowanie ich wydobyciem. To z kolei przełożyło się na rosnącą grupę osób skłonnych konstruować własne koparki, złożone z mocnych kart graficznych, dopasowanych płyt głównych i wydajnych zasilaczy. Spora grupa produktów, do tej pory będących na celowniku przede wszystkim graczy, stała się więc w krótkim okresie bardzo pożądana, a tym samym droższa i trudniejsza do kupienia.

Producenci sprzętu starają się reagować na rosnące zapotrzebowanie, ale nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie popyt na poszczególne komponenty wykorzystywane w koparkach miał zmaleć. Technologia blockchain, bazująca na sieci P2P i służąca do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawieranych w internecie, będzie się tylko upowszechniać, a wraz z nią kryptowaluty. Ich wydobywanie z kolei wymagać będzie wydajnych koparek stworzonych z najlepszych dostępnych na rynku podzespołów. Trzeba również pamiętać, że wiele algorytmów zostało zaprojektowanych w taki sposób, by dynamicznie zmieniać skalę trudności kopania. Z założenia wydobycie danego nośnika wartości ma pozostawać na stałym poziomie. Im więcej koparek więc działa, tym trudniejsze jest wydobycie, a tym samym rośnie zapotrzebowanie np. na karty graficzne wyposażone w pamięci RAM o wysokiej prędkości lub lepiej reagujące na podkręcanie.

Jak kryptowaluty wpływają na popyt na komponenty PC

Budowa dobrej koparki nie jest zadaniem łatwym i przede wszystkim tanim. Płyta główna z kilkoma slotami na karty graficzne, wydajny zasilacz, wytrzymałe i mocne karta graficzna oraz pamięć RAM to główne elementy takiej inwestycji, ale niemniejsze znaczenie mają wentylatory odpowiadające za chłodzenie generującej dużo ciepła konstrukcji oraz jej obudowa lub stelaż. Każdy z tych komponentów cieszy się obecnie dużą popularnością.

I tak jak kiedyś popyt na poszczególne podzespoły napędzali gracze, dzisiaj w głównej mierze robią to górnicy. Ich liczba jest na tyle duża, że powstały już modele dedykowane do koparek, a poszczególni producenci pracują nad kolejnymi podzespołami spełniającymi oczekiwania tej konkretnej grupy odbiorców – o lepszym hashrate, niższym poborze mocy czy większej wytrzymałości. Dla samego rynku komponentów PC oznacza to w najgorszym przypadku utrzymanie wysokiej sprzedaży na obecnym poziomie.

Zachęcamy do odwiedzania serwisu Interlink oraz kontaktu z Opiekunem handlowym, by dowiedzieć się więcej o ofercie ABC Data.

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.