Kluczowe urządzenia IoT w logistyce

Wraz z rozwijającym się w niesamowitym tempie rynkiem IoT rosną również pozornie niepowiązane branże – między innymi kurierska. W jaki sposób Internet Rzeczy wpływa na transport i logistykę?

Szacuje się, że w 2020 roku Internet Rzeczy będzie się składał z około 50 miliardów urządzeń, które będą mogły ze sobą współpracować. Dziś jest ich już ponad 20 mld. Tak ogromna sieć będzie się przenikać ze wszystkimi gałęziami rozwoju technologicznego – a co za tym idzie również z logistyką.

W dobie błyskawicznego rozwoju e-commerce znaczenie logistyki i transportu nabiera kolosalnego znaczenia. Bez odpowiedniego zaplecza technologicznego niemożliwe jest odpowiednie wsparcie handlu, a zatem wszelkie usprawnienia logistyczne są niezwykle cenne i pożądane. Dziś przyjrzymy się najważniejszym urządzeniom IoT w dziedzinie transportu i logistyki. Ich zadaniem jest wsparcie w zakresie gospodarki magazynowej, obsługi zamówień, zarządzania łańcuchem dostaw oraz dystrybucji.

Czytaj też: Internet Rzeczy w logistyce

Rozwiązania IoT, dzięki którym możliwa będzie obsługa i zintegrowany system śledzenia przesyłek, pomogą firmom kurierskim i logistycznym osiągnąć wyższy poziom efektywności operacyjnej. Jakie urządzenia Internetu Rzeczy będą kluczowe w dziedzinie logistyki? Bazujące na komunikacji bezprzewodowej (sieć Wi-Fi, RFID oraz Bluetooth) systemy mogą na przykład stanowić pomoc w magazynowaniu i inwentaryzacji. W jaki sposób? Do użycia trafiły już inteligentne regały i półki zarządzające zapasami. Nie tylko podają one dokładną lokalizację towaru w magazynie czy też sklepie, ale też wysyłają sygnał o jego braku czy zapotrzebowaniu.

night freeway background and smart transportation, abstract image visual

Niezwykle interesującym urządzeniem jest także beacon – inteligentny mechanizm pomagający w śledzeniu przesyłki, opierający się na technologii Bluetooth. Poprzez odpowiednie rozmieszczenie w kluczowych punktach przepływu systemów opartych na tych urządzeniach, możliwe jest precyzyjne rejestrowanie ścieżki przepływu i śledzenie trasy danego towaru czy też przesyłki, w tym także powiązanej pracochłonności wymaganej dla realizacji danego przepływu. Tak pozyskane dane stanowić mogą doskonały materiał analityczny pozwalający na optymalizację poszczególnych kroków w procesie logistycznym. System ten jest alternatywą dla identyfikatorów opartych na technologii GPS i może być stosowany z powodzeniem w miejscach, gdzie sygnały GPS nie docierają.

Czytaj też: Logistyka w e-commerce

Geotagi to lokalizatory produktów używane przede wszystkim w przypadku bardzo cennych, niemożliwych do zastąpienia przesyłek. Takimi mogą być np. organy przewożone na miejsce przeszczepu. Urządzenia IoT pozwalają na odpowiednie zaopiekowanie się przewożoną nerką – tj.  będą kontrolować temperaturę pojemnika oraz monitorować czas dostawy i śledzić trasę, natychmiast informując o odchyleniu danego parametru o stopień większy niż dopuszczalny.

Oznacza to, że wykorzystanie potencjału rozwijającego się Internetu Rzeczy przyspieszy realizację zleceń i doprowadzi do obniżenia kosztów związanych z obsługą oraz serwisem.

Piotr Sędziak
Dyrektor ds. Operacji w ABC Data

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.