Kobieta prezes – wzór do naśladowania

Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku, a nawet w połowie ubiegłego stulecia, kobieta stojąca na czele firmy wywoływała zdziwienie i spotykała się z niezrozumieniem i nieprzychylnością otoczenia. Współcześnie kobiety kierują wieloma przedsiębiorstwami, prowadząc je do sukcesów. 8 marca to doskonały moment, by przypomnieć sobie biografie dwóch businesswoman, które dekady temu przecierały szlaki dla wszystkich przedstawicielek swojej płci.

Sposób postrzegania kobiet w światach polityki i biznesu zmienił się znacznie w ciągu ostatniego wieku. Dzisiaj inspirują one siłą, wytrwałością i charyzmą, zarządzając największymi firmami, piastując ważne stanowiska państwowe czy angażując się w rozmaite aktywności społeczne. Opublikowana przez magazyn Home&Market lista 50. najbardziej wpływowych kobiet w Polsce pokazuje, że współcześnie Polki mogą znaleźć wiele wzorców. Inspirację dla nich stanowią kobiety, które mają wpływ na sytuację w kraju i wyznaczają trendy w swoich dziedzinach. Przykładem świecą businesswomen kierujące dynamicznie rozwijającymi się przedsiębiorstwami. Wśród nich jest Prezes Zarządu ABC Data Ilona Weiss.

Świat oszalał na punkcie leadershipu. Co raz, w mediach społecznościowych widzimy memy, które są swoistym instruktażem jak zostać liderem lub liderką. Dlaczego zatem świat nie składa się z samych liderów? Ponieważ, nie każdy potrafi odnaleźć lidera w sobie. Większość osób koncentruje się na definiowaniu cech wyróżniających prawdziwych liderów: inteligencja, charyzma, pracowitość, odpowiedzialność, efektywna komunikacja – wymieniać można naprawdę długo. Wszystkie te atrybuty okażą się niewystarczające jeśli zabraknie… prawdy. Zbyt często staramy się naśladować innych, zamiast być sobą. Tylko będąc wiarygodnym, będziemy mogli stać się inspiracją dla innych – mówi Prezes Zarządu ABC Data Ilona Weiss.

Korzystając z tej szczególnej okazji, którą jest 8 marca, postanowiliśmy przypomnieć na łamach ABC Data News dwie kobiety, które zdecydowanie wyprzedziły swoje czasy i zapisały się w historii jako wzór dla kolejnych pokoleń przedsiębiorczych pań. Przedstawiamy Annę Bissell oraz Katharine Graham – kanadyjską i amerykańską businesswoman, które poradziły sobie znakomicie w czasach, gdy biznes był jeszcze całkowicie zdominowany przez mężczyzn.3D Illustration of business woman dressed in a suit with a Cape superhero on the background of skyscrapers of the city

Pierwsza kobieta prezes w Stanach Zjednoczonych

Anna Bissell przyszła na świat w 1846 roku w małej rybackiej wiosce w Nowej Szkocji. Dorastała w Wisconsin, gdzie ukończyła szkołę i w wieku już szesnastu lat została nauczycielką. Jako dziewiętnastolatka wyszła za mąż za Melville’a Reubena Bissella. Szybko zaangażowała się w pracę swojego męża, który prowadził sklep z porcelaną. To jednak nie ten biznes pozwolił małżonkom zasłynąć. Jak to często w takich przypadkach bywa, potrzeba okazała się matką wynalazku. Nieustanne problemy z utrzymaniem czystości w zakładzie pracy i męczące sprzątanie trocin i wszechobecnego kurzu poskutkowało stworzeniem urządzenia do sprzątania dywanów z obrotowymi szczotkami i pojemnikiem – mechanicznego praprzodka współczesnych odkurzaczy. Wyróżniający się niewielką wagą, poręczny, sprawdzający się nawet na nierównych powierzchniach produkt został opatentowany i w 1876 roku trafił do sprzedaży.

Źródło: http://www.bissell.pl

Źródło: http://www.bissell.pl

Anna nie próżnowała. W krótkim czasie została najlepszym sprzedawcą nowo powstałej firmy, podróżując od miasta do miasta i zdobywając nowych klientów. Nawiązała też liczne relacje biznesowe, które umożliwiły wprowadzenie urządzenia do sprzedaży w znaczących sklepach. Znakomite wyniki przyczyniły się do powstania fabryki Bisell Company na początku lat osiemdziesiątych XIX wieku. Dla Anny nie był to jednak tylko czas kolejnych sukcesów. Kolejne lata postawiły ją przed szeregiem wyzwań, którym musiała sprostać. Pożar zakładu w 1884 roku, tragiczna śmierć męża z powodu zapalenia płuc w 1889 roku – wiele osób w obliczu takich zdarzeń załamałoby się. Anna wzięła jednak na swoje barki ciężar odpowiedzialności i jako samotna matka z piątką dzieci przejęła stanowisko męża, zostając pierwszą kobietą CEO w Stanach Zjednoczonych.

Pod jej wodzą firma rozpoczęła agresywną promocję urządzeń i szybko budowała swoją pozycję nie tylko w Ameryce, ale też na całym świecie. Anna nawet na stanowisku prezesa angażowała się w każdy element działalności przedsiębiorstwa, starając się m.in. dbać o wysoką jakość produkcji popularnych urządzeń. Jednocześnie mocno wspierała działalność charytatywną, m.in. jako członkini kierownictwa Czerwonego Krzyża, King’s Daughters Club czy Blodgett Home for Children. Utworzyła też Bissell House – miejsce, gdzie kobiety mogły doskonalić swoje umiejętności w zakresie biznesu, sztuki czy ogrodnictwa.

Na cześć zasług Anny w lipcu 2016 odsłonięto upamiętniającą ją statuę w Grand River, nieopodal miejsca, gdzie w XIX wieku wybudowano fabrykę Bissell Company.

Pierwsza kobieta prezes na liście Fortune 500

Katharine Graham przyszła na świat 16 czerwca 1917 roku jako czwarta z piątki dzieci Eugene i Agnes Elisabeth Meyerów. Od najmłodszych lat wykazywała spore zainteresowanie dziennikarstwem. Talent do pisania odziedziczyła po matce, która była jedną z niewielu redaktorek w tamtym czasie. Katharine już jako nastolatka pisała do szkolnej gazetki, a w czasach uniwersyteckich, podczas wakacyjnych przerw, uczyła się rzemiosła w redakcji należącego do ojca dziennika The Washington Post. Po ukończeniu studiów i krótkim epizodzie jako reporterka San Francisco News, rozpoczęła tam pracę na stałe. W 1940 roku wyszła za mąż za Philipa Grahama. Sześć lat później został on nowym właścicielem The Washington Post.

Przez kolejne lata Katharine pracowała u boku małżonka, obserwując jak pod jego kierownictwem periodyk zyskuje renomę w kraju. Dramatyczny zwrot w jej życiu nastąpił w 1963 roku. Cierpiący na chorobę psychiczną, uzależniony od alkoholu Philip, popełnił wówczas samobójstwo w domu w Glen Welby. Katharine stanęła przed nie lada wyzwaniem – musiała dopilnować dalszego rozwoju pozostającego w rękach rodziny od wielu lat dziennika. Rozpoczęła się nowa epoka w jej życiu, pełna wyzwań, ale też sukcesów.

Graham była pierwszą kobietą na tak wysokim stanowisku w wydawnictwie prasowym. Musiała nie tylko przecierać szlaki, ale też mierzyć się z lekceważącym traktowaniem męskich współpracowników i partnerów biznesowych. Pomimo wielu trudności i braku zaufania do własnej wiedzy i umiejętności, odnosiła kolejne sukcesy, budując renomę The Washington Post jako wiarygodnego źródła informacji. Jej zaangażowanie i umiejętności interpersonalne szybko wpłynęły na poprawę jej relacji ze współpracownikami i ważnymi osobistościami. Determinacja w dążeniu do celu przyniosła jej sławę i sprawiła, że stała się ona najpotężniejszą kobietą w branży dziennikarskiej, stojąc na czele jednego z największych amerykańskich wydawnictw, którego wpływy i przychody na przełomie lat 70. i 80. XX wieku regularnie rosły. W 1972 roku jej praca została doceniona m.in. miejscem na liście Fortune 500. Tym samym Katharina stała się pierwszą kobietą CEO, której nazwisko zostało umieszczone w tym prestiżowym rankingu. To na czasy jej pracy przypadł m.in. jeden z najważniejszych momentów w historii tytułu prasowego, afera Watergate, która została nagłośniona przez redaktorów Boba Woodwarda i Carla Bernsteina i doprowadziła do rezygnacji ze stanowiska prezydenta Richarda Nixona. Graham nawet oddając stery w rodzinnej firmie synowi Donaldowi, nadal aktywnie udzielała się w The Washington Post. O jej talencie, umiejętnościach i dokonaniach świadczą dzisiaj liczne wyróżnienia, m.in. Medal Wolności, Nagroda Pulitzera czy nagroda im. Waltera Cronkite’a.

Anna Bissett i Katharine Graham musiały podołać licznym wyzwaniom, by osiągnąć swoje sukcesy. Ciężką pracą zdobyły szacunek, zapisując się na stałe w historii nie tylko biznesu, ale też całego świata. Ich biografie mogą stanowić wzór dla milionów ludzi na całej Ziemi.

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.