MWC 2018 – najciekawsze nowinki technologiczne

Mobile World Congress to coroczne targi urządzeń mobilnych, na których prezentowane są najnowsze urządzenia, ale również przyszłościowe rozwiązania, mogące definiować wygląd i funkcjonalności smartfonów, tabletów i notebooków w nadchodzących miesiącach. Co szczególnego zaprezentowali producenci w tym roku w Barcelonie?

Wyjście poza ramki

Smartfon praktycznie całkowicie pozbawiony ramek jest wyczekiwany przez konsumentów na całym świecie już od pewnego czasu. Wielu użytkowników urządzeń mobilnych liczy, że lada moment szeroko dostępne będą modele o wyświetlaczach zajmujących całą powierzchnię aparatu, pozbawione mało użytecznych ramek. Podczas tegorocznych targów wyraźnie dało się zauważyć, że rynek dynamicznie zmierza w tym kierunku. Wystarczyło spojrzeć na różnice w takich modelach, jak ASUS ZenFone 4 i 5, w których producentowi udało się zwiększyć rozmiar ekranu o ponad pół cala, przy jednoczesnym zmniejszeniu fizycznych rozmiarów smartfona. Postęp jest widoczny gołym okiem.

Możliwą wizję niedalekiej przyszłości wskazał też koncepcyjny model Vivo Apex Concept, w którym wyświetlacz zajmuje 98 procent powierzchni ekranu. Wyświetlający obraz w formacie 18:9 i rozdzielczości 2160×1080 model gwarantuje nie tylko wysoką jakość prezentowanych treści, ale również pokazuje, jak producenci mogą próbować obejść pewne nieuchronne kłopoty związane z rezygnacją z ramek. Głośnik słuchawki i czujnik odległości są w Apex Concept umieszczone pod ekranem – dźwięk wytwarzany jest z wibracji przenoszonych przez ekran i obudowę. Całość zdaje też egzamin w kwestii bezpieczeństwa – głos rozmówcy jest słyszany tylko przez odbiorcę, a nie dla wszystkich wokół. Z kolei przedni aparat ukryto w małym, wysuwającym się u góry obiektywie, który pojawia się po mniej niż sekundzie od kliknięcia odpowiedniej aplikacji. Warto też wspomnieć o ukrytym pod wyświetlaczem czytniku linii papilarnych, który otwiera nowe możliwości w kwestii cyberbezpieczeństwa. Użytkownik może bowiem skorzystać tym samym z dwóch czytników, by lepiej zadbać o ochronę danych i np. bezpieczeństwo operacji finansowych.

Trend tworzenia urządzeń bezramkowych nie dotyczy jednak tylko smartfonów. Zaprezentowany w Barcelonie Huawei MateBook X Pro z 14-calowym dotykowym ekranem potwierdza, że również w segmencie notebooków producenci zamierzają iść w tym kierunku. W swoim modelu Huawei zaproponował m.in. przesunięcie kamerki, normalnie znajdującej się na okalającej ekran ramce, do klawiatury. Ukryto ją pod jednym z małych klawiszy.

Personalizacja oferty

Wszechstronny smartfon na pewno znajdzie szerokie grono fanów, ale producenci dostrzegają też potencjał rynkowy urządzeń skierowanych do konkretnych grup konsumentów. Jedną z nich są bez wątpienia gracze. Na MWC 2018 odwiedzający mogli m.in. obejrzeć koncepcyjny model Nubii, wyróżniający się już na pierwszy rzut oka futurystycznym, przypominającym sportowy samochód designem. Urządzenie miałoby zaoferować użytkownikom nie tylko zasoby mocy wystarczające do uruchamiania najbardziej wymagających dla podzespołów gier czy aplikacji, ale też wysoki komfort zabawy. Na wygodę wpływać miałyby niewielka waga (smartfon jest wykonany z ultralekkich materiałów), a także specjalnie zaprojektowany system chłodzenia.

Powrót do przeszłości

Choć telefony komórkowe przeszły sporą ewolucję w minionych kilkunastu latach i dzisiaj oferują już dużo większe możliwości niż chociażby na przełomie XX i XXI wieku, to wielu konsumentów z rozrzewnieniem wspomina dawne projekty urządzeń. I tak jak w 2017 roku powróciła kultowa w wielu kręgach Nokia 3310, tak teraz do użytkowników ma trafić inny dobrze kojarzony sprzed lat model sygnowany nazwą skandynawskiej marki – 8110. Spopularyzowany przez trylogię filmową „Matrix” charakterystyczny telefon z klapką gościł na MWC 2018 i pokazywał, że można zgrabnie połączyć dawny design z aktualnymi możliwościami. Smartfon ma umożliwić korzystanie z mediów społecznościowych, wspierać łączność LTE i wyróżniać się bardzo wydajną baterią. Według zapowiedzi – Nokia 8110 powinna w trybie gotowości, na jednym ładowaniu, wytrzymać ponad trzy tygodnie.

MWC 2018

Potrzeba prędkości

W naszym szybkim przeglądzie ciekawych nowinek i być może przyszłościowych trendów nie możemy też nie wspomnieć o nowej karcie MicroSD, którą w Barcelonie zaprezentował SanDisk. Nośnik danych o pojemności 400GB zdumiewa szybkościami – dane są zapisywane z prędkością do 90MB/s i wczytywane z prędkością do 160MB/s. Te wyniki zostawiają daleko w tyle obecne karty UHS-I, zapowiadając krótsze czasy wczytywania czy przesyłania danych pomiędzy urządzeniami. A wszystko w ramach odpowiadania na aktualne, ciągle rosnące potrzeby użytkowników urządzeń mobilnych z całego świata.

MWC 2018 tradycyjnie przyniosło wiele ciekawych prezentacji i wskazało kierunki, w jakich producenci zamierzają w najbliższej przyszłości rozwijać swoje produkty. Czekamy na kolejne zapowiedzi. Zachęcamy do regularnych odwiedzin ABC Data News, gdzie zawsze staramy się być na bieżąco z nowościami na szeroko rozumianym rynku IT.

Źródła:

https://www.cnet.com/news/nokia-8110-4g-mwc-2018-reboots-the-phone-from-the-matrix-woah/
https://mashable.com/2018/02/27/best-tech-of-mwc-18/#Y5Kd2tWJ1aqK
https://www.forbes.com/sites/bensin/2018/03/02/most-interesting-concept-phones-from-mwc-2018/#53727f103c4f

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.