Najgorsze hasła świata – jest wśród nich twoje?

12 października obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera. To doskonała okazja, by przyjrzeć się tematowi jednego z najbardziej podstawowych zabezpieczeń naszej prywatności i cennych danych, z jakiego możemy korzystać – haseł. Pomimo dziesiątków artykułów na ten temat, prowadzonych w mediach kampanii informacyjnych, wielu użytkowników komputerów na całym świecie nadal nie przykłada należytej wagi do ustawiania odpowiednio mocnych haseł dostępu do swoich kont czy urządzeń.

63% procent Polaków korzysta z różnych haseł dla każdej z odwiedzanych stron internetowych, co i tak jest znakomitym wynikiem na tle Europy, w której ten wskaźnik wynosi tylko 49%. Niestety, jak pokazuje dalej badanie przeprowadzone przez firmę badawczą Lexis Research na zlecenie Grupy Europ Assistance, dużo słabiej wypadamy w przypadku zmiany haseł – aż 33% z nas nigdy tego nie robi. To wszystko tylko ułatwia zadanie cyberprzestępcom, podobnie zresztą jak zdecydowanie zbyt łatwe do rozszyfrowania kombinacje znaków stosowane przez użytkowników. Amerykańska firma Keeper Security na początku roku opublikowała listę najpopularniejszych haseł 2016 roku. Czołowe pozycje w tej niechlubnej klasyfikacji w równym stopniu śmieszą, co szokują swoją prostotą:

Najgorsze hasła świata

Wobec takich danych nie może dziwić, że tak często osoby prywatne i przedsiębiorstwa padają ofiarami cyberprzestępców. Nie jest też zaskoczeniem, że właściciele firm szukają alternatywnych metod ochrony, wpływając tym samym na dynamiczny rozwój rynku zabezpieczeń IT. W narzędzia ochrony inwestowane są ogromne środki, a producenci z sektora security co rusz prezentują nowe rozwiązania dedykowane bezpieczeństwu informacji i prywatności, które mogłyby zaspokoić potrzeby zainteresowanych organizacji. Wśród szybko zyskujących na popularności i mogących wkrótce stanowić codzienność projektów jest m.in. technologia odblokowywania dostępu za pomocą skanu twarzy. Opcja dostępna od kilku lat, jako ciekawostka, dla użytkowników smartfonów, jest coraz częściej rozważana jako naturalny następca tradycyjnych metod. Szybki rozwój techniki sprawia, że dzisiaj możliwe już jest dokładniejsze skanowanie i weryfikowanie użytkownika.

Jedna z amerykańskich korporacji poszła nawet o krok dalej i zaproponowała swoim pracownikom możliwość wszczepienia niewielkiego chipa o rozmiarach ziarenka ryżu. Za jego pomocą mogą uzyskiwać dostęp do wszystkich niezbędnych w pracy miejsc czy urządzeń. Nie tylko otwierać drzwi i odblokowywać komputer, ale też na przykład… płacić za obiady w stołówce. Wszystko dla większego komfortu pracowników, ale też bezpieczeństwa organizacji.

Cyberprzestępczość to jeden z najpoważniejszych problemów, któremu musimy stawić czoła. Liczba ataków na firmy i osoby prywatne wzrosła w ostatnim czasie kilkukrotnie i nic nie wskazuje, by ten negatywny trend miał się zmienić. Warto więc, na początek, choć trochę utrudnić zadanie kryminalistom i przynajmniej ustawić nieco bardziej skomplikowane hasło. Zwłaszcza, jeśli to nasze znalazło się na powyższej infrografice.

Źródła:

http://www.europ-assistance.pl/pl/co-trzeci-polak-nie-zmienia-hasel-do-stron-internetowych
https://blog.keepersecurity.com/2017/01/13/most-common-passwords-of-2016-research-study/
http://kstp.com/news/wisconsin-company-to-implant-microchips-in-employees-three-square-market/4549459/

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.