Nawigacja samochodowa w erze IoT

W dobie wszechobecnych smartfonów i tabletów oferujących mnogość użytecznych funkcji coraz rzadziej kierowcy decydują się na zakup urządzeń nawigujących na użytek prywatny. Czy w dłuższej perspektywie oznacza to, że wkrótce popularne GPS-y całkowicie znikną z półek sklepowych?

Jeżeli się nad tym zastanowimy, szybko dojdziemy do wniosku, że telefony oferują technologię nawigacyjną mniej więcej od dekady. Już parę lat temu stała się ona absolutnym standardem. Pomimo tego urządzenia GPS nadal znajdują swoich odbiorców. Z całą pewnością nie wynika to z braku świadomości o potencjale technologicznym smartfonów, a więc dlaczego tak się dzieje?

Standardowa nawigacja samochodowa w wielu dziedzinach osiąga wyraźną przewagę nad telefonami. Przede wszystkim są to urządzenia proste w obsłudze i gotowe do użycia od razu po rozpakowaniu. Można wyjąć je z pudełka, odpalić i od razu z nich korzystać. Nie wymagają instalacji dodatkowych aplikacji, są dokładniejsze od smartfonów i przede wszystkim nikt nagle nie zadzwoni na twój GPS w trakcie jazdy – odbiornik będzie ci służył nieprzerwanie do momentu, kiedy go wyłączysz (o ile nie ulegnie awarii – w końcu to tylko sprzęt).

Smartfony – nawet te wyposażone w zaawansowane aplikacje nawigacyjne – nigdy nie będą w stanie tak szybko i skutecznie jak standardowe nawigacje samochodowe przetwarzać Big Data, by obliczyć dokładny czas podróży, biorąc pod uwagę wszystkie przeszkody i zmienne. Nie są też w stanie tak precyzyjnie zaplanować trasy, wyznaczyć ulubionych punktów czy znaleźć odpowiedniego miejsca parkingowego w danej lokalizacji. Inną zaletą urządzeń GPS jest dożywotnia gwarancja aktualizacji map.

speedway and wireless communication network, internet of things, smart transportation, abstract image visual

Nawigacja samochodowa wciąż ma przed sobą przyszłość, nawet jeśli pewnego dnia zrezygnują z niej prywatni użytkownicy, co wcale nie jest takie oczywiste ze względu na ilość nowych rozwiązań, jakie oferuje rosnąca sieć Internetu Rzeczy. Poza tym z zaawansowanych urządzeń GPS, których działanie w coraz większej mierze opiera się na rozwiązaniach chmurowych i IoT, w dalszym ciągu korzystać będą zawodowi kierowcy – a więc tacy, którzy nie mogą podczas długich tras służbowych po Europie wspomagać się Internetem mobilnym ze swoich telefonów, a przy okazji cenią sobie dokładność oraz niezawodność profesjonalnych nawigacji samochodowych.

Jakie nowe funkcje oferuje nawigacja w erze Internetu Rzeczy i cloud computingu? Najlepiej ukazuje to technologia MyDrive oferowana przez TomTom. Chmurowy system nawigujący pozwala na najbardziej inteligentne planowanie trasy. MyDrive został oparty o aplikacje dostępne na Androida oraz iOS i pozwala ułożyć szczegółowy projekt na ekranie dowolnego urządzenia kompatybilnego z nawigacją TomTom – może to być smartfon, tablet, notebook albo komputer stacjonarny. Zaplanowana trasa zostaje natychmiast przesłana do nawigacji, która w ten sam sposób zbiera i przechowuje informacje Big Data (o nich dalej).

Co ważne, na ekranie współpracujących urządzeń można też podejrzeć trasę i zebrać wszelkie aktualne informacje (m.in. o korkach, stanie jezdni, wypadkach, natężeniu ruchu, płynności jazdy, warunkach pogodowych itd.). Najważniejsze jest jednak to, że inteligentny system MyDrive zawsze wybierze optymalną trasę, bazując na wszystkich dostępnych danych Big Data, które na bieżąco pobiera i analizuje niemal w czasie rzeczywistym.

Nowoczesne nawigacje samochodowe potrafią też działać zgodnie np. z Siri, If This Then That (IFTTT) i Google Now, a najnowsze aktualizacje pobierają przez Wi-Fi. Mogą też odbierać pocztę użytkownika lub odczytywać wiadomości z telefonu. A to jeszcze nie koniec możliwości oferowanych przez te urządzenia.

Dla przykładu TomTom MyDrive może wykorzystać potęgę IoT, wyręczając użytkownika z wielu podstawowych czynności. Inteligentne urządzenie GPS potrafi wysłać sygnał o tym, że użytkownik zbliża się do celu podróży (domyślnie domu) i otworzyć mu garaż lub włączyć oświetlenie na podjeździe. Podobnych funkcji jest znacznie więcej, na ten moment ogranicza je chyba tylko wyobraźnia producentów aplikacji.

Szeroka oferta urządzeń GPS jest dostępna dla resellerów ABC Data w platformie InterLink.

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.