Robot odmaluje Ci mieszkanie – szybko i dokładnie

Czy powinniśmy obawiać się wizji świata przyszłości, w którym ludzi w wielu codziennych obowiązkach wyręczają inteligentne maszyny? Wielu taki scenariusz przeraża, w czym duża zasługa hollywoodzkich produkcji. Gdy jednak słyszy się o takich projektach, jak ten malującego robota WALT, nie sposób nie dostrzec pozytywów związanych z postępem technologicznym.

Wielu z nas nie znosi malowania ścian i stara się je jak najdłużej odwlekać w czasie. To proces wymagający wysiłku i często ogromnych pokładów cierpliwości, niezależnie od tego, czy decydujemy się zmieniać kolor sami, czy wynajmujemy do tego ekipę fachowców. Jak pokazuje badanie przeprowadzone kilka lat temu przez IPSOS na zlecenie marki Dulux, choć większość Polaków zauważa pozytywne zmiany po odświeżeniu wnętrza swojego domu lub mieszkania, to na taki krok decydujemy się średnio co pięć lat. Nie bez przyczyny. Wszystko przez liczne problemy napotykane podczas malowania czy w ramach współpracy z fachowcami.

Czy roboty mogą sprawić, że zmiana koloru ścian będzie prostsza i mniej kłopotliwa? Opracowany w Indiach projekt, pokazuje, że tak. WALT może, według twórców, malować trzydzieści razy szybciej niż człowiek, a przy tym pracować dokładnie i precyzyjnie. Robot korzysta z nowoczesnych sensorów, które pilnują, by był zawsze właściwie ustawiony względem pokrywanej farbą powierzchni i równomiernie malował. Twórcy zadbali, by umiał uporać się z rozmaitymi, czyhającymi wyzwaniami, więc WALT nie tylko bierze pod uwagę wszelkie ubytki w ścianach i ewentualne nierówności, ale też potrafi pominąć np. kontakty czy okna. Co istotniejsze, maszyna jest banalnie prosta w obsłudze. Projektanci porównują sterowanie nią do gry na tablecie. Użytkownicy urządzeń mobilnych z najpopularniejszymi systemami mogą więc manualnie pokierować malowaniem lub skorzystać z trybu automatycznego i zdać się na sztuczną inteligencję.

Patrząc na założenia projektu i możliwości WALTA, trudno nie dostrzec związanych z nim zalet. Robot jest w stanie znacznie przyspieszyć i usprawnić proces malowania, ograniczając liczbę obowiązków po stronie właścicieli domu czy mieszkania, do przygotowania pomieszczenia. Maszyna pracuje też bez przerw, w ustalonym odgórnie tempie, więc łatwo przewidzieć termin zakończenia malowania. A co ze wszystkimi przeciwnikami robotyzacji, którzy wysuwają argument pozbawiania ludzi pracy przez coraz inteligentniejsze maszyny? WALT, pomimo prostoty obsługi, nadal wymaga wsparcia wykwalifikowanego operatora, więc specjaliści są potrzebni, by przypilnować jego pracy lub wdrożyć osoby chcące samodzielnie skorzystać z usług robota.

Kreowane w poprzednich dekadach wizje XXI wieku w wielu przypadkach przedstawiały świat zautomatyzowany, w którym istotną rolę odgrywają maszyny. Projekty takie, jak ten przedstawiony powyżej, przybliżają nas w tym kierunku. Oferują wyczekiwane z utęsknieniem ułatwienia i wsparcie podczas czynności, które często mało komu przynoszą radość. WALT to tylko jeden z wielu przykładów tego kierunku rozwoju technologii.

Powierzylibyście maszynie odmalowanie Waszego domu?

Źródło:

https://economictimes.indiatimes.com/small-biz/startups/features/faster-cleaner-cheaper-tell-this-robot-to-paint-your-walls-walt-endless-robotics/articleshow/62063805.cms

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.