Smartfon podstawowym narzędziem pracy?

Smartfony mają coraz więcej funkcjonalności i są w stanie zastępować wiele innych urządzeń, co pokazywaliśmy już na łamach ABC Data News kilkukrotnie. Użytkownicy wykorzystują je każdego dnia nie tylko do komunikacji i rozrywki, ale też do wykonywania obowiązków zawodowych.

Badanie przeprowadzone przez firmę Kantar TNS dla Google’a w latach 2012-2016 sugeruje, że rola telefonu może tylko rosnąć w nadchodzących latach. O ile dla osób powyżej 45 roku życia komputer nadal jest podstawowym narzędziem do przeglądania internetu, tak dla wszystkich młodszych użytkowników dużo wygodniejsze są smartfony. W przypadku najmłodszej grupy ankietowanych, do 25. roku życia, odsetek osób przeglądających sieć na urządzeniach mobilnych jest ponad dwukrotnie większy od tych, dla których wygodniejszy jest komputer.

Te dane każą optymistycznie patrzeć na rynek urządzeń mobilnych, które dla coraz większej grupy użytkowników stanowią niezbędnik w każdej sytuacji. Wystarczy, że na godzinę telefon odmówi nam posłuszeństwa i przekonujemy się, że nie tylko nie mamy możliwości kontaktu z innymi osobami, ale też pozostajemy bez mapy, terminarza czy nawigacji – zauważa Rafał Tyburcy, Dyrektor ds. Zarządzania Personelem w ABC Data. Wykorzystujemy smartfony na dziesiątki sposobów, zastępując nimi inne urządzenia, także w pracy – dodaje.Smartfon w pracy

Smartfony pewnie wkroczyły nie tylko w życie prywatne użytkowników, oferując rozrywkę i pomoc przy codziennych aktywnościach, ale też zaczęły zmieniać sposób wykonywania obowiązków i kształt stanowisk pracy. Jesteśmy świadkami pewnego etapu zmian. Możemy mówić o rewolucji, która będzie dotyczyć warunków pracy i szybkości podejmowania działań – praca zdalna i organizacje matriksowe będą stanowić podstawę funkcjonowania nowoczesnych biznesów – twierdzi Łukasz Łyżwa, Business Unit Director Xiaomi w ABC Data. Kluczowa stanie się możliwość szybkiej wymiany informacji. Urządzenia mobilne wpisują się w to idealnie, ponieważ pozwalają wykonywać połączenia telefoniczne, ale również przesyłać rozmaite pliki, notatki głosowe, zdjęcia, dokumenty w intuicyjny sposób. Już teraz, w ramach Działu Xiaomi, częściej komunikujemy się telefonem niż za pomocą komputera – dodaje.

Z czasem wszystko będzie zintegrowane z urządzeniami mobilnymi – wskazuje Rafał Tyburcy.  Zauważają to zresztą dziesiątki firm, rozwijając aplikacje mobilne i działy m-commerce. W ABC Data możemy pochwalić się tym, że nasza platforma Interlink, odpowiadająca za 85 procent transakcji w grupie kapitałowej, jest dostępna z poziomu smartfonów i tabletów. Wdrażamy teraz też aplikację HR, gdzie pracownicy i managerowie będą mogli skorzystać z wielu możliwości z pozycji telefonu – wyjaśnia.Smartfon w biurze

Smartfon jako mobilne centrum dowodzenia na pewno w niedalekiej przyszłości umocni swoje miejsce w biurach na całym świecie, kształtując nowoczesne stanowisko pracy. Wspomogą ten proces akcesoria rozwijające jego możliwości i zwiększające komfort użytkowania, jak stacje dokujące, zewnętrzne dyski twarde z połączeniem WiFi, poręczne i wygodne klawiatury i myszy do smartfona. Ogromne znaczenie w kontekście budowania silnej pozycji urządzeń mobilnych w biurach będą również miały usprawniające wymianę danych komunikatory, jak również aplikacje mobilne przenoszące systemy ERP na nasze telefony – mówi Łukasz Łyżwa. W dalszej kolejności obserwować też możemy zmiany wynikające chociażby z upowszechniania się tak przełomowych narzędzi w kontekście współpracy międzynarodowej i biznesu globalnego, jak technologia tłumaczenia rozmowy w trakcie jej trwania – dodaje.

Dynamiczny rozwój smartfonów wynika przede wszystkim z potrzeb użytkowników. Ich rosnące znaczenie jako narzędzia pracy jest z kolei efektem zmian w świecie biznesu, w którym kluczowe staje się dostosowanie charakteru prowadzonej działalności do świata mobilnego. Jak dalszy rozwój technologii zmieni naszą codzienność i wygląd biur? Przekonamy się o tym w najbliższych miesiącach. Najciekawsze rozwiązania i wpływające na naszą pracę urządzenia przedstawimy na pewno na łamach ABC Data News.

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.