Stacje dokujące – segment z dużym potencjałem

Według raportu Technavio sprzedaż stacji dokujących ma przekroczyć 50 milionów sztuk w 2020 roku. Regularny wzrost tego segmentu nie jest niczym zaskakującym. Te wszechstronne urządzenia doskonale wpisują się w aktualne trendy rynkowe, dając przedsiębiorstwom szansę na zwiększenie komfortu pracy zatrudnionych osób, a tym samym ich efektywności.

W coraz większej liczbie organizacji odchodzi się od tradycyjnego modelu pracy, w którym zatrudniona osoba musi spędzać osiem godzin dziennie w siedzibie firmy, przy stacjonarnym komputerze i biurku. Regularnie rośnie grupa osób, które zgodnie ze zjawiskiem BYOD (Bring Your Own Device), wykonują obowiązki zawodowe na prywatnych komputerach, smartfonach czy tabletach. Stacje dokujące są przez nich coraz częściej pożądanym i uważanym za niezbędne akcesorium na stanowisku pracy.INF_DOC_01

Chcąc pokazać wszechstronność i uniwersalność tych urządzeń, postanowiliśmy przybliżyć ich funkcjonalności na przykładzie Kensingtona SD4600. Model ten już na pierwszy rzut oka wyróżnia się nowoczesnym designem. Przy niecałych 22 centymetrach długości i mniej niż 10 centymetrach szerokości jest bardzo poręczny, co w dzisiejszych czasach jest szczególnie ważne dla użytkowników. Niewielkie rozmiary mają dodatkowe znaczenie, jeśli wykorzysta się opcję mocowania stacji na plecach monitora zgodnego ze standardem VESA – to z jednej strony okazja na zachowanie większego porządku w miejscu pracy, a z drugiej wygodne rozwiązanie w sytuacji, gdy brakuje wolnej przestrzeni na biurku.

Instalacja typu „plug and play” oznacza, że użytkownik może błyskawicznie zacząć korzystać z licznych możliwości SD4600. Znane z dawnych lat skomplikowane instalacje sterowników czy konieczność wyszukiwania oraz pobierania potrzebnych do działania plików z internetu stanowią w przypadku nowoczesnych stacji relikt przeszłości i przykład omawianego sprzętu doskonale to potwierdza.

Umieszczone w stacji połączenie USB-C umożliwia zarówno ładowanie notebooka, dzięki zasilaniu o mocy 60 watów, jak też wyświetlanie obrazu o rozdzielczości 4K i przesyłanie danych za pośrednictwem jednego kabla. Produkt Kensingtona obsługuje rozdzielczość 4K Ultra HD (3840×2160) na jednym monitorze przy 60 klatkach/s przez złącze HDMI lub DisplayPort oraz na dwóch monitorach przy 30 klatkach/s. Wyposażono go również w trzy porty USB 3.1 generacji 1. Jednego z nich można używać jako źródła ładowania tabletów i smartfonów prądem o natężeniu 2,1A.

Port Gigabit Ethernet do łączności z siecią przewodową czy gniazdo 3,5 mm do słuchawek i mikrofonu to kolejny duży atut SD4600. Coraz większa liczba producentów notebooków rezygnuje z wielu typów wejść/wyjść, by ograniczać wielkość, wagę, ale też np. zwiększać wytrzymałość baterii swoich urządzeń. Staje się to później źródłem problemów dla użytkowników, którzy np. chcą podłączyć przenośny komputer do projektora kablem HDMI lub skorzystać z dostępu do firmowej sieci odwiedzanej w interesach organizacji. Z pomocą przychodzi im wówczas wyposażona w odpowiednie porty stacja dokująca.

SD4600 fot1Niezmiennie duży atut, nie tylko w przypadku omawianego rodzaju urządzeń, ale większości sprzętów, stanowi ich kompatybilność z licznymi systemami operacyjnymi czy interfejsami. Produkt Kensingtona współpracuje z interfejsem Thunderbolt 3, a także systemami operacyjnymi Windows 10, 8.1, Mac OS® X w wersji 10.10 i nowszej oraz Chrome OS. To właśnie taka uniwersalność sprawia, że dla coraz większej liczby przedsiębiorstw stacje dokujące stają się elementem obowiązkowego wyposażenia biura. Ich atuty mogą wykorzystywać zarówno stali pracownicy, jak i np. goście przybywający w delegacjach. Elementem dodatkowo wyróżniającym Kensingtona SD4600 jest gniazdo bezpieczeństwa Security Slot, które umożliwia podłączenie blokady z kablem oferowanej przez producenta i tym samym zabezpieczenie posiadanego sprzętu przed kradzieżą.

Wygodne w użyciu, poręczne, często wyróżniające się designem i oferujące wiele funkcjonalności stacje dokujące zdobywają coraz większe uznanie w biurach na całym świecie. Prognozy dotyczące dalszego rozwoju tego segmentu tylko zachęcają, by się nim zainteresować i zwiększyć swoją ofertę tych urządzeń.

Źródło:
http://www.businesswire.com/news/home/20160122005015/en/Global-Docking-Station-Market-Worth-USD-7.3

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.