Szkoła przyszłości – wyzwania i oczekiwania

Z każdym kolejnym rokiem rośnie skala wyzwania, przed którym stoją nauczyciele i szkoły. Przyzwyczajeni do wszechobecnych nowych technologii uczniowie oczekują, że będą mogli z nich korzystać także w placówkach edukacyjnych, m.in. podczas prowadzonych w interesujący sposób zajęć. Szkoły muszą więc sprawnie adaptować dostępne technologie w programie nauczania, by dzieci nie wychodziły z lekcji zniechęcone i znudzone.

Stąd też takie inicjatywy, jak opisywana już na łamach ABC Data News „Aktywna tablica”, a więc program, w ramach którego szkoły mogą liczyć na dofinansowanie na zakup tablic i monitorów interaktywnych, projektorów czy systemów nagłośnienia. Wszystko po to, by dzieci mogły zdobywać wiedzę w oferujących większe możliwości multimedialnych salach, w których informacje są przekazywane w atrakcyjny i interesujący sposób.

Przeprowadzone w minionych latach badania wskazują, że wielu rodziców oczekuje od szkół szerokiej oferty dodatkowych zajęć edukacyjnych lub ogólnorozwojowych. Począwszy od nauki języków obcych, przez treningi sportowe, po zajęcia rozwijające zdolności artystyczne czy techniczne u dzieci. Chcąc właściwie odpowiedzieć na takie potrzeby, placówki edukacyjne muszą przygotować właściwe zaplecze technologiczne. Nawet najlepsza kadra nauczycielska nie będzie w stanie w ciekawy sposób przekazywać wiedzy i rozwijać talentów swoich podopiecznych, jeśli nie będzie mogła korzystać przy tym z odpowiednich narzędzi. A do tych należą m.in. sprzyjające nauce programowania funkcjonalne komputery, zwiększające kreatywność inteligentne roboty czy drukarki 3D oraz projektory i inteligentne tablice.

Szkoła przyszłości

Ale szkoła przyszłości to nie tylko technologie ułatwiające i uatrakcyjniające zdobywanie wiedzy przez uczniów. To także rozwiązania, które mają zwiększyć bezpieczeństwo osób przebywających w budynku. W Stanach Zjednoczonych sporo dyskusji wywołał pomysł wykorzystania w placówkach edukacyjnych nowoczesnych systemów monitoringu, wykorzystujących technologię rozpoznawania twarzy. Miała ona na celu ułatwić pracownikom identyfikację osób przebywających w środku. Nauczyciele czy pracownicy ochrony, dzięki takiemu narzędziu, zyskaliby szansę na błyskawiczne namierzenie osób spoza kadry pedagogicznej i zapisanych do placówki uczniów. Tym samym mogliby zapobiec licznym groźnym sytuacjom. Problemem jest jednak prywatność uczniów, która w tym momencie zostałaby mocno ograniczona.

Wspomniane rozwiązanie to na razie jeszcze odległa przyszłość, przynajmniej w Polsce. Priorytetem w przypadku rodzimych szkół są inwestycje w bezpieczne sieci bezprzewodowe Wi-Fi i wydajne infrastruktury. Dzięki nim nauczyciele mogą w pełni wykorzystać możliwości dziennika elektronicznego, a sensu nabiera projekt udostępnienia w każdej sali komputera, na którym dane w dzienniku mogą być na bieżąco uaktualniane. Odpowiednio zaprojektowana infrastruktura pozwala również m.in. filtrować treści dostępne dla użytkowników, a tym samym chronić dzieci przed niewłaściwymi przekazami.

Szkoła przyszłości to nie tylko hasło, ale realne inicjatywy i programy, które już są wdrażane w wielu placówkach edukacyjnych. To efekt obecnych wymogów i oczekiwań stawianych placówkom edukacyjnym przez pedagogów, rodziców i samych uczniów. Mądre wykorzystywanie nowych technologii sprawia, że szkoły stają się miejscem bezpiecznym, rozwijającym kreatywność i w ciekawy sposób przekazującym wiedzę podopiecznym. Jednocześnie, dzięki odpowiednim inwestycjom w sprzęt, rośnie satysfakcja z pracy nauczycieli, którzy mogą pokonać dotychczasowe bariery i efektowniej, a także efektywniej realizować program, wykorzystując choćby treści multimedialne zamiast suchych opisów faktów.

ABC Data oferuje swoim Partnerom szeroką ofertę urządzeń i rozwiązań, które umożliwiają tworzenie nowoczesnych sal multimedialnych i infrastruktur w szkołach. Zachęcamy do odwiedzania serwisu Interlink oraz kontaktu z ekspertami, by dowiedzieć się więcej o naszym portfolio.

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.