Triathlon IT – ABC Data gotowa na wyzwanie!

Już 16 czerwca odbędzie się kolejna edycja zawodów Triathlon IT. Reprezentanci firm z branży spotkają się w malowniczej scenerii nad Jeziorem Powidzkim, by po raz piąty walczyć o prestiżowe zwycięstwo.

W ramach zmagań triathloniści będą musieli wykazać się techniką i wszechstronnością w kombinacji pływania, kolarstwa i biegania. Czeka ich rowerowy rajd przez miejscowości Ostrowo i Przybrodzin, bieg nad brzegiem największego jeziora w Wielkopolsce oraz niemały dystans do przepłynięcia w wodach akwenu.

ABC Data przyjęła tegoroczne wyzwanie organizatorów. W rywalizacji z udziałem przedstawicieli działających w Polsce dystrybutorów reprezentować nas będą Paweł Ryniewicz, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Value+ oraz Wojciech Skoblewski, Analityk Kredytowy. Zapytaliśmy ich m.in., jak przygotowują się do zawodów i co czują przed nadchodzącymi zawodami.

Jakie emocje towarzyszą Wam przed startem?

Paweł TriathlonPaweł Ryniewicz: Nigdy nie wiadomo, jak ułożą się zawody i czy nie trzeba będzie zmierzyć się z różnymi przeciwnościami, więc na pewno jest lekki stres. Woda może być zimna i pofalowana, a podczas biegu mocno przygrzewać słońce. Ale po to przygotowuję się do startów miesiącami, by wyeliminować wszystkie problemy, na które mam wpływ. W przypadku pozostałych, mogę tylko liczyć, że uniknę na przykład kłopotów z rowerem.

Wojciech Skoblewski: Stres jest nieodłącznym elementem każdych zawodów, nie tylko triathlonowych. Mnie najczęściej towarzyszy na etapie pływackim. Nie mam zbyt dużego doświadczenia w pływaniu na otwartych akwenach, które bardzo różni się od tego na basenie. Treningi pozwalają jednak odpowiednio się na takie wyzwania przygotować. Wiadomo, że nie wszystko można zaplanować, więc pozostaje też trzymać kciuki, by uniknąć złapania gumy podczas jazdy na rowerze lub wysokich temperatur podczas etapu biegowego.

Jak przygotowujecie się do triathlonu?

PR: Przygotowania do triathlonu są specyficzne, bo nie wystarczy zestawienie treningów z trzech niezależnych dyscyplin: pływania, jazdy rowerowej i biegania. W triathlonie liczy się przede wszystkim wytrzymałość, ale też umiejętność połączenia trzech składowych. Dlatego np. u triathlonistów można zaobserwować „dziwną” pozycję na rowerze, która pozwala aktywować tylko niezbędne do pedałowania grupy mięśniowe i maksymalnie oszczędzać te później wykorzystywane podczas biegu. Aby się do tego przygotować, mamy między innymi sesje treningowe, tak zwane zakładki, składające się z dwóch dyscyplin, przeważnie roweru i biegania, następujące zaraz po sobie. W nich przygotowujemy organizm do określonej pracy. Ponieważ w triathlonie, szczególnie na dłuższych dystansach, niezwykle ważne jest odżywianie, to również na tym elemencie należy się skupić, stosując odpowiednią dietę i włączając odżywianie do naszych codziennych przygotowań. Mój trening trwa praktycznie cały rok, przy czym po sezonie triathlonowym staram się startować w zawodach biegowych, więc wtedy skupiam się na nieco innym rodzaju treningu.

WS: Triathlon to wymagająca i zarazem czasochłonna dyscyplina sportu. Sam układam sobie plan treningowy, ew. konsultuje ze znajomymi, czy w danym tygodniu lepiej pójść dwa razy basen, czy może położyć większy nacisk na bieganie. Żeby nie zaniedbać obowiązków rodzinnych, na basen chodzę o 6.00, a na bieganie znajduję czas o 21.00 lub później. Rower wybieram najczęściej w weekendy w godzinach porannych, gdzie ruch na drodze jest zazwyczaj niewielki. Dodatkowo wspomniane przez Pawła „zakładki” i kwestia odżywiania (batony i żele energetyczne ) i nawadniania (woda, isotonic). Treningi to najlepsza forma na sprawdzenie, jak Twój organizm zareaguje na takie zestawienie odżywcze. Pomaga to w pewnym stopniu wyeliminować „niespodzianki”, jakie mogą pojawić się na trasie wyścigu. Sezon w triathlonie trwa zazwyczaj od maja do września. Poza nim staram się brać udział w  zawodach biegowych.

Czy startowaliście wcześniej w triathlonie? 

PR: Triathlonem zainteresowałem się dwa lata temu i od tego czasu udało mi się wystartować w pięciu zawodach. Na początku na krótszych dystansach (1/8, ¼, „Olimpijka”), a w tym roku zaliczyłem swój całkiem udany debiut podczas zawodów ½ Ironman w słonecznej Hiszpanii. W przyszłym sezonie chciałbym po raz pierwszy sprawdzić się na pełnym dystansie, tym bardziej, że starty w coraz dłuższych zawodach dają mi ogromną satysfakcję.

WS: Na początku zeszłego roku nawet przez chwilę nie myślałem, że będę brał udział w zawodach triathlonowych. Kolega mnie namówił. Stwierdził, ze skoro biegam i pływam, to trochę potrenuje na rowerze i jakoś pójdzie, a wiadomo pierwszy start jest „na zaliczenie”. Skończyło się na trzech startach na dystansie sprinterskim (750m/20km/5km). W tym roku na razie za mną 1/8 IM i planowany debiut na 1/4 IM. Mniej więcej za dwa lata chciałbym zmierzyć się  z dystansem 1/2 IM. Jak będzie, czas pokaże. Triathlon pomaga uwierzyć w siebie, przesuwać własne granice wytrzymałości, a także udowodnić sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Przede wszystkim, co najważniejsze, to żeby mieć z tego wszystkiego zabawę.

Paweł i Wojciech pojawią się na starcie nad Jeziorem Powidzkim 16 czerwca. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów i zachęcamy do udziału w zawodach oraz kibicowania uczestnikom.

Oficjalna strona Triathlonu IT

Group triathlon participants running into the water for swim portion of race,splash of water and athletes running

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.