Złota reguła backupu każdego przedsiębiorstwa

Posiadane i przetwarzane przez organizację dane są jej najważniejszym dobrem. Dlatego tak ważne jest, by były odpowiednio zabezpieczone i przechowywane. Dobrze funkcjonujące przedsiębiorstwo powinno nie tylko inwestować w systemy chroniące informacje, ale też regularnie tworzyć kopie zapasowe i przestrzegać reguły 3-2-1. Czym ona jest i dlaczego jest tak ważna?

To uniwersalna zasada, która pozwala firmie mieć pewność, że jej dane są bezpieczne i nie zostaną utracone nawet w przypadku największej awarii. Według jej założeń każdy przedsiębiorca powinien mieć:

3 egzemplarze danych
2 różne nośniki, na których je przechowuje
1 kopię zapasową umieszczoną poza siedzibą firmyreg_321_inf_2-01-01

Dlaczego przestrzeganie reguły 3-2-1 jest tak ważne? Ponieważ pozwala zabezpieczyć cenne zasoby na wszelką ewentualność, czyli zmniejszyć potencjalne straty spowodowane awarią pamięci masowej, działaniem złośliwego oprogramowania lub kataklizmem. Posiadanie dwóch kopii zapasowych oprócz podstawowej wersji danych pozwala je od siebie odseparować i tym samym uniknąć sytuacji, w której na skutek uszkodzenia macierzy, niszczącego budynek pożaru lub powodzi przedsiębiorstwo traci wszystkie informacje i musi poświęcić wiele czasu na powrót do normalnego funkcjonowania.

Obecnie przestrzeganie reguły 3-2-1 jest jeszcze prostsze niż wcześniej. Rozwój chmury i dedykowanych backupowi rozwiązań sprawił, że przechowywanie danych w różnych miejscach, wzajemnie od siebie odseparowanych, jest tańsze i łatwiejsze. Administratorzy mogą konfigurować zadania backupu na podstawie potrzeb firmy, a także bezproblemowo transferować kolejne kopie zapasowe do zewnętrznych lokalizacji.

Archiwizacja danych w chmurze to znaczne ułatwienie dla przedsiębiorstwa, ale warto przed wyborem konkretnej usługi dokonać analizy, by mieć pewność, że zdecydowaliśmy się na najlepsze rozwiązanie. Centra danych, w których znajdą się nasze kopie zapasowe, powinny być zlokalizowane w odpowiedniej odległości od siedziby posiadającej podstawową wersję danych. Informacje muszą być przechowywane na nich w sposób bezpieczny, na przykład dobrze zaszyfrowane. Wreszcie takie znajdujące się w chmurze kopie bezpieczeństwa powinny być dostępne dla firmy w przypadku awarii w jak najkrótszym czasie. Ważne oczywiście są też względy ekonomiczne, ale powinniśmy pamiętać, że na bezpieczeństwie nigdy nie należy oszczędzać.

Reguła 3-2-1 to złota zasada przedsiębiorstw, które dbają o bezpieczeństwo swoich zasobów informacji i cechują się pragmatyzmem. Zainteresowanych wdrożeniem najlepszych, dopasowanych do potrzeb swojej działalności, rozwiązań backupowych zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem Value+ pod adresem Artur.Capiga@abcdata.eu.Storage servers in data room Domestic Room

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.